Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej ogłasza nabór wniosków
o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców
ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego, który odbędzie się
w dniu 05.02.2025 r.
I. W 2025 r. na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców
ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (limit podstawowy) Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej pozyskał środki w wysokości 2 300 000 zł.
II. Wnioski na przygotowanych przez Urząd formularzach należy składać w ww. terminie w następujący sposób:
1. osobiście w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej, ul. Partyzantów 55, w godzinach od 7:30 do 17:30 – stanowisko przy sekretariacie na 1 piętrze, sektor C;
2. przesłać przesyłką poleconą za pośrednictwem operatora pocztowego;
3. przesłać w formie elektronicznej poprzez:
- https://praca.gov.pl,
- platformę e-doręczeń na adres doręczeń elektronicznych (ADE) Urzędu,
- platformę ePUAP.
UWAGA.
Za dzień złożenia wniosku uznaje się datę i godzinę jego wpływu do Urzędu, a w przypadku przesyłki poleconej za pośrednictwem operatora pocztowego – datę jej nadania.
Wnioski, które wpłyną poza terminem naboru pozostaną bez rozpatrzenia.
III. Złożenie wniosku w terminie naboru nie jest dla Wnioskodawcy gwarancją otrzymania środków KFS.
IV. Ze względu na czas niezbędny do weryfikacji i rozpatrzenia wniosków, a także zawarcia stosownych umów, wnioskowane kształcenie ustawiczne powinno rozpocząć się nie wcześniej niż od 10.05.2025 r.
V. Warunkiem koniecznym do uzyskania wsparcia ze środków KFS w 2025 roku w ramach złożonego wniosku jest spełnienie jednego z poniższych priorytetów naboru w ramach tzw. Puli Ministra:
Priorytet PM /1 - Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie, tj. w powiecie lub w województwie.
Priorytet PM/2 - Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
Priorytet PM/3 - Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 r.
Priorytet PM/4 – Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
Priorytet PM/5 – Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
Priorytet PM/6 - Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
Priorytet PM/7 – Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
Priorytet PM/8 – Rozwój umiejętności cyfrowych.
Priorytet PM/9 – Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacja energetyczną.
VI. Przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie ze środków KFS uwzględnia się:
- zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na rok 2025,
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
- rodzaj szkolenia,
- koszt kształcenia na 1 osobę,
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
- posiadane przez realizatora usługi dokumenty, na podstawie których prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego (np. CEIDG, KRS, statut),
- posiadanie przez realizatora usługi certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym,
- uzasadnienie potrzeb odbycia kształcenia ustawicznego przy uwzględnieniu obecnych lub przyszłych potrzeb pracodawcy oraz obowiązujących priorytetów wydatkowania środków KFS na rok 2025,
- uzasadnienie wyboru realizatora usługi kształcenia,
- korzystanie przez wnioskodawcę ze środków KFS w latach 2023-2025.
Aby ubiegać się o przedmiotowe dofinansowanie należy złożyć wniosek o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców wraz z koniecznymi załącznikami, które znajdują się na stronie https://bielsko-biala.praca.gov.pl w zakładce Dokumenty do pobrania → Pracodawcy i przedsiębiorcy → Krajowy Fundusz Szkoleniowy – KFS, czyli TUTAJ.
Pracodawcy zainteresowani skorzystaniem z przedmiotowego wsparcia zobowiązani są do zapoznania się z Regulaminem przyznawania pracodawcy środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej w 2024 r., który znajduje się na stronie https://bielsko-biala.praca.gov.pl w zakładce Dokumenty do pobrania → Pracodawcy i przedsiębiorcy → Krajowy Fundusz Szkoleniowy – KFS, czyli TUTAJ.
Informacje w powyższym zakresie można również uzyskać telefonicznie 33/ 496 51 62 lub mailowo: kfs@pup-bielsko.pl