Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej informuje, iż przepisy ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, umożliwiają powierzenie pracy obywatelom Ukrainy na podstawie powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z PROCEDURY POWIADOMIENIA?
Powyższe powiadomienie pozwala obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski od dnia 24 lutego 2022 r. w związku z zagrożeniem działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, jak i obywatelom Ukrainy, którzy przebywają obecnie legalnie na terytorium Polski, np. na podstawie wizy, zezwolenia na pobyt czasowy lub w ramach ruchu bezwizowego, na wykonywanie pracy na terytorium RP w okresie pobytu zgodnego z obowiązującymi przepisami, jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi w terminie 7 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy – za pomocą systemu teleinformatycznego praca.gov.pl powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi lub miejsce zamieszkania podmiotu - w przypadku osób fizycznych - o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi.
Ponadto ważnym jest, aby praca powierzana obywatelowi Ukrainy na podstawie powiadomienia była w wymiarze czasu pracy nie niższym niż wskazany w powiadomieniu lub liczbie godzin nie mniejszej niż wskazana w powiadomieniu oraz za wynagrodzeniem nie niższym niż ustalone według stawki określonej w powiadomieniu, proporcjonalnie zwiększonym w przypadku podwyższenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy oraz aby wynagrodzenie, które otrzymuje obywatel Ukrainy, spełniało wymogi określone w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu - w przypadkach gdy przepisy te mają zastosowanie.
Na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów prawa, jeżeli obywatele Ukrainy przybyli z terytorium Ukrainy legalnie na terytorium Polski w związku z działaniami wojennymi w okresie od 24 lutego 2022 r., to ich pobyt na tym terytorium uznaje się za legalny do dnia 30 września 2025 r.
Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy, uprawnia tego cudzoziemca do wykonywania pracy, bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę bądź oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Jednocześnie dotychczas obowiązujące przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nadal umożliwiają legalizację pracy, m.in. obywateli Ukrainy, poprzez uzyskanie wpisu do ewidencji oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – szczegółowe dane w zakładce: Dla pracodawców i przedsiębiorców/Zatrudnianie cudzoziemców/Powierzenie pracy na podstawie oświadczenia.
KOGO NIE DOTYCZY OBOWIĄZEK POWIADOMIENIA?
Obowiązek powiadomienia nie dotyczy przypadku, w którym obywatel Ukrainy wykonuje pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami art. 87 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
KIEDY ZACHODZI KONIECZNOŚĆ ZŁOŻENIA PONOWNEGO POWIADOMIENIA O POWIERZENIU WYKONYWANIA PRACY OBYWATELOWI UKRAINY?
Zachodzi konieczność złożenia kolejnego powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy w terminie 7 dni od wystąpienia nw. okoliczności, tj. gdy:
- zmienił się rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy (np. z umowy o pracę na umowę zlecenie),
- zmieniło się stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy,
- zmniejszono wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu określone w powiadomieniu,
- obniżono miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia określoną w powiadomieniu.
Znowelizowane przepisy nakładają obowiązek powiadomienia pracodawcy przez cudzoziemca o otrzymaniu decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia. Praca obywatela Ukrainy w tym okresie jest uznawana za legalną.
/W przypadku, gdy cudzoziemiec nie dopełni obowiązku przekazania informacji o doręczeniu decyzji pobytowej we wskazanym terminie – cudzoziemiec nie będzie uprawniony do wykonywania pracy na podstawie powiadomienia/.
Jednocześnie wojewoda poucza cudzoziemca o wymogu poinformowania pracodawcy o otrzymaniu decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę wydanego w związku z pracą na podstawie powiadomienia.
Jeżeli obywatel Ukrainy rozpoczął pracę zgodnie z przepisami art. 87 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w tym na podstawie zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi przed wydaniem mu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, i zamierza kontynuować pracę na rzecz tego samego podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, powiadomienie w takim przypadku składa w ciągu 7 dni od dnia, w którym cudzoziemiec poinformował pracodawcę o doręczeniu mu decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
MOŻLIWOŚCI POBYTOWE OBYWATELI UKRAINY W OPARCIU O PRZEPISY USTAWY O POMOCY OBYWATELOM UKRAINY
Jeżeli ostatni dzień okresu pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej lub zezwolenia na pobyt czasowy przypada w okresie od dnia 24 lutego 2022 r., okres pobytu na podstawie wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy oraz okres ważności wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy ulegają przedłużeniu z mocy prawa do dnia 30 września 2025 r.
Jeśli ostatni dzień dopuszczalnego okresu pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy Schengen, ruchu bezwizowego lub innego dokumentu pobytowego wydanego przez właściwy organ innego państwa obszaru Schengen albo innego dokumentu pobytowego wydanego przez organ tego państwa uprawniającego do podróży po terytorium innych państw tego obszaru, przypada w okresie od 24 lutego 2022 r., jego pobyt na tym terytorium uznaje się za legalny do dnia 30 września 2025 r.
INFORMACJE DODATKOWE
Złożenie powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy nie podlega opłacie.
Składane powiadomienia są ewidencjonowane prze Urząd, lecz nie podlegają one żadnej weryfikacji. W związku z tym brak jest możliwości wycofania, anulowania lub skorygowania złożonego powiadomienia.
Jeżeli podmiot powierzający pracę identyfikuję potrzebę złożenia korekty danych zawartych w powiadomieniu, zalecane jest złożenie nowego powiadomienia z poprawnymi danymi. Jeżeli upłynął termin, określony w przepisach, na złożenie powiadomienia, podmiot powierzający pracę nie ma możliwości doprowadzenia do sytuacji zgodnej z prawem, poprzez wysłanie powiadomienia po okresie 7 dni. W takim przypadku zalecane jest ponowne powierzenie pracy temu cudzoziemcowi (nawiązanie nowej umowy), od której liczony jest nowy okres 7 dni przewidziany na złożenie powiadomienia.
JAK UZYSKAĆ WIĘCEJ INFORMACJI?
Jeśli masz pytania dotyczące procesu powiadamiania lub potrzebujesz dodatkowych informacji, skontaktuj się z nami lub odwiedź stronę praca.gov.pl.
PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
- Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.