Praca za granicą

Praca za granicą


Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Informacje na temat EURES-T Beskydy

Wiele osób zamieszkujących przygraniczne regiony EOG pracuje za granicą. Istnieje jednak wiele przeszkód administracyjnych, prawnych i podatkowych dla tego typu mobilności, które wynikają z różnych praktyk i systemów prawnych.

W rejonach przygranicznych powstają specjalne struktury, tzw. partnerstwa transgraniczne łączące publiczne służby zatrudnienia, partnerów społecznych oraz organizacje zainteresowane mobilnością transgraniczną regionów przygranicznych. Partnerstwa te stanowią część sieci EURES.

W Polsce partnerstwa transgraniczne, w ramach sieci EURES, mogą powstawać od 1 maja 2004 r. Zadania i cele EURES-T koncentrują się m.in. na:

- ułatwianiu przepływu pracowników,

- informowaniu poszukujących pracy oraz pracodawców o warunkach życia i pracy w regionach transgranicznych,

- dostarczanie i wymiana informacji nt. ofert pracy i podań o pracę oraz przyczynianie się do rozwoju przepływu tych informacji poprzez kontakty pomiędzy doradcami EURES w regionie.

Transgraniczni doradcy EURES pomagają znaleźć praktyczne rozwiązania problemów związanych z mobilnością oraz dostosowują swoje usługi do potrzeb użytkowników w poszczególnych regionach. EURES pracuje nad zwiększeniem przejrzystości lokalnych rynków pracy poprzez wymianę informacji o ofertach pracy oraz możliwości szkolenia zawodowego po obu stronach granicy.

W dniu 6 grudnia 2007 r., w miejscowości Velke Karlovice w Czechach, przedstawiciele instytucji i organizacji z Polski, Czech i Słowacji podpisali Umowę Ramową zakładającą partnerstwo „EURES-T Beskydy".

Umowa Ramowa była podstawą do wystąpienia do Komisji Europejskiej z wnioskiem o formalne uznanie partnerstwa.

Pismem z dnia 12 marca b.r. Komisja Europejska poinformowała Departament Rynku Pracy i Polityki Społecznej o wyrażeniu zgody na powstanie nowego partnerstwa transgranicznego na pograniczu polsko – czesko – słowackim.

 

Partnerstwo EURES–T BESKYDY obejmuje:

 

  • na terytorium Polski – powiaty: bielski, cieszyński, jastrzębski, raciborski, wodzisławski i żywiecki – w woj. śląskim oraz powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki - w woj. opolskim,
  • na terytorium Słowacji – okręgi Čadca, Kysucké Nové Mesto, Bytča, Žilina, Námestowo i Tvrdosin,
  • na terytorium Czech – okręgi Jasenik, Šumperk, Bruntál, Opava, Novy Jicin, Ostrava miasto, Karviná, Frydek Mistek i Vsetin.

Strona partnerstwa EURES-T BESKYDY: www.eures-tbeskydy.eu


Menu Display