W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Informacje dotyczące możliwości zatrudnienia poza granicami kraju - podzielone na informacje dotyczące państw Unii Europejskiej oraz możliwości zatrudnienia w innych krajach. Sekcja ta zawiera również informacje dla obywateli Polski, którzy powracają do kraju po okresie emigracji.
Wiele osób zamieszkujących przygraniczne regiony EOG pracuje za granicą. Istnieje jednak wiele przeszkód administracyjnych, prawnych i podatkowych dla tego typu mobilności, które wynikają z różnych praktyk i systemów prawnych.
W rejonach przygranicznych powstają specjalne struktury, tzw. partnerstwa transgraniczne łączące publiczne służby zatrudnienia, partnerów społecznych oraz organizacje zainteresowane mobilnością transgraniczną regionów przygranicznych. Partnerstwa te stanowią część sieci EURES.
W Polsce partnerstwa transgraniczne, w ramach sieci EURES, mogą powstawać od 1 maja 2004 r. Zadania i cele EURES-T koncentrują się m.in. na:
- ułatwianiu przepływu pracowników,
- informowaniu poszukujących pracy oraz pracodawców o warunkach życia i pracy w regionach transgranicznych,
- dostarczanie i wymiana informacji nt. ofert pracy i podań o pracę oraz przyczynianie się do rozwoju przepływu tych informacji poprzez kontakty pomiędzy doradcami EURES w regionie.
Transgraniczni doradcy EURES pomagają znaleźć praktyczne rozwiązania problemów związanych z mobilnością oraz dostosowują swoje usługi do potrzeb użytkowników w poszczególnych regionach. EURES pracuje nad zwiększeniem przejrzystości lokalnych rynków pracy poprzez wymianę informacji o ofertach pracy oraz możliwości szkolenia zawodowego po obu stronach granicy.
W dniu 6 grudnia 2007 r., w miejscowości Velke Karlovice w Czechach, przedstawiciele instytucji i organizacji z Polski, Czech i Słowacji podpisali Umowę Ramową zakładającą partnerstwo „EURES-T Beskydy".
Umowa Ramowa była podstawą do wystąpienia do Komisji Europejskiej z wnioskiem o formalne uznanie partnerstwa.
Pismem z dnia 12 marca b.r. Komisja Europejska poinformowała Departament Rynku Pracy i Polityki Społecznej o wyrażeniu zgody na powstanie nowego partnerstwa transgranicznego na pograniczu polsko – czesko – słowackim.
Partnerstwo EURES–T BESKYDY obejmuje:
na terytorium Polski – powiaty: bielski, cieszyński, jastrzębski, raciborski, wodzisławski i żywiecki – w woj. śląskim oraz powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki - w woj. opolskim,
na terytorium Słowacji – okręgi Čadca, Kysucké Nové Mesto, Bytča, Žilina, Námestowo i Tvrdosin,
na terytorium Czech – okręgi Jasenik, Šumperk, Bruntál, Opava, Novy Jicin, Ostrava miasto, Karviná, Frydek Mistek i Vsetin.