Inne ogłoszenia - Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej

Zawartość stron

WOLONTARIAT

Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003r. Nr 96, poz. 873) wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych. Instytucje te nie mogą korzystać z pracy wolontariuszy przy prowadzonej działalności gospodarczej, czego wprost zakazuje ustawa.

Określenie bezpłatna nie oznacza bezinteresowna, lecz bez wynagrodzenia materialnego. W rzeczywistości wolontariusz uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, spełnienie swoich motywacji (poczucie sensu, uznanie ze strony innych, podwyższenie samooceny itd.), zyskuje nowych przyjaciół i znajomych, zdobywa wiedzę, doświadczenie i nowe umiejętności, a w związku z tym i lepszą pozycję na rynku pracy.

Określenie wykraczająca poza związki rodzinno–koleżeńsko-przyjacielskie oznacza, że nie każda praca na rzecz innych jest wolontariatem. Np. pomoc własnej babci wolontariatem nie jest, natomiast pomoc starszej osobie w pobliskim hospicjum czy domu pomocy społecznej – jest.

Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

  1. W ramach wolontariatu możesz zaoferować innym ludziom swój czas, wiedzę
    i umiejętności, co prawda nie dostaniesz za to wynagrodzenia, ale sam fakt że możesz komuś pomóc daje poczucie satysfakcji, a jednocześnie jest szansą na nawiązanie nowych znajomości.

  2. Pracując jako wolontariusz masz szansę poznać rynek pracy i znaleźć dla siebie zajęcie, które w przyszłości będzie dla Ciebie nie tylko źródłem dochodów, ale spełni również twoje ambicje i oczekiwania.

  3. Wolontariat jest dobrą formą zdobycia doświadczenia zawodowego przez studentów i absolwentów. Podczas pracy poznasz swoje słabe i mocne strony, dowiesz się w czym jesteś dobry, a nad czym powinieneś jeszcze popracować.

  4. Jest to świetny trening przed podjęciem pracy zawodowej- uczy współdziałania w grupie, dotrzymywania terminów, ponoszenia odpowiedzialności za podejmowane zadania.

  5. Istnieje szansa, że instytucja lub organizacja, która zadowolona będzie z Twojej pracy w ramach wolontariatu, zaproponuje Ci podjęcie stałej pracy. Jeżeli nawet nie, to warto wpisać swoje doświadczenia z pracy w roli wolontariusza w CV, w ten sposób pokażesz przyszłemu pracodawcy, że pracujesz nie tylko dla pieniędzy.

    Gdzie mogą pracować wolontariusze?

  • W świetlicach środowiskowych dla dzieci zagrożonych patologią,

  • Prowadzić w szkole zajęcia związane z ekologią, ochroną przeciwpożarową itp.,

  • Pomagać osobom poszukującym pracy np. w uczelnianych Biurach Karier,

  • Przygotowywać i prowadzić szkolenia, wykorzystując wiedzę zdobytą w szkole i na specjalnych szkoleniach,

  • Pomagać w pracach domowych osobom chorym, starszym, niepełnosprawnym,

  • Pracować w infoliniach,

  • Wspierać psychicznie osoby przewlekle lub śmiertelnie chore np. w hospicjach,

  • Współtworzyć serwisy internetowe,

  • Pomagać w wyszukiwaniu sponsorów i zbieraniu funduszy.

Powyższa lista nie wyczerpuje możliwych zajęć dla wolontariuszy.

Jako wolontariusz można również wyjechać za granicę np. do jednego z państw Unii Europejskiej. Należy jednak spełnić kilka warunków - znaleźć interesujący projekt i organizację wysyłającą oraz wypełnić aplikację. Proces aplikacyjny jest długi, ale na pewno warto trochę poczekać, żeby przeżyć przygodę życia.

Na stronie internetowej www.wolontariat.org.pl znajdują się informacje dla wolontariuszy i organizacji zainteresowanych tą formą dotyczące głównych pojęć, aktów prawnych, centrów, szkoleń oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wolontariatu.

Gdzie możesz odbyć wolontariat na lokalnym rynku pracy ?

Centrum Wolontariatu przy HOSPICJUM ŚW. KAMILA

ul. NMP Królowej Polski 15

43-300 Bielsko-Biała

Telefon kontaktowy:+480338110367, 602 785 172

e-mail:hospicjum@sds.pl

Koordynator: Anna Byrczek

Zadania: Pomoc przy łóżku chorego w domu (pielęgnacja, kontakt z nim oraz z rodziną), kontakt z rodzinami pogrążonymi w żałobie, pomoc psychologiczna i pedagogiczna,praca w punkcie aptecznym, przy sortowaniu leków i sprzętu medycznego, pomoc w pracach komputerowych, biurowych i ewidencji hospicyjnej, prace porządkowe na terenie obiektu, pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu akcji charytatywnych.

Placówka zapewnia wolontariuszom:

  • porozumienie z długo posługującymi wolontariuszami,

  • szkolenia,

  • zwrot kosztów przejazdu (miesięczne bilety autobusowe),

  • dostęp do komputera, miejsce spotkań,

  • salę rekreacyjną i szkoleniową,

  • pomieszczenie dla wolontariatu (jadalnia, szatnia),

  • dni skupienia, comiesięczne spotkania wolontariuszy.

Potrzeby placówki:

  • przeprowadzenie szkoleń (medycznych, rozwoju umiejętności osobistych),

  • pozyskiwanie nowych wolontariuszy.

Centrum Wolontariatu przy Bielskim Stowarzyszeniu Artystycznym "TEATR GRODZKI"

ul. S. Sempołowskiej 13, 43-300 Bielsko-Biała

piętro I, pokój nr 128

tel./fax 33 4965219

e-mail: bielskobiala@wolontariat.org.pl

www.wolontariat-bielsko.pl

Fundacja Aktywności Społecznej Złote Łany

ul. Jutrzenki 22

Tel. 33 499 08 06 ; 609 807 636

e-mail: zlotelany@gmail.com